Stanowisko Fundacji Polistrefa wobec komunikatu Kurii Metropolitalnej w Krakowie z dnia 8 kwietnia 2019 r. dotyczącego uchwały nr XII/205/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 27 marca 2019 w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących wyznaczania religii jako pierwszej lub ostatniej lekcji w planie zajęć[1].
Zapisy uchwały kierunkowej nr XII/205/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 27 marca 2019 r. zobowiązują „Prezydenta Miasta Krakowa do przygotowania wytycznych kierowanych do dyrektorów szkół, dotyczących układania planu lekcji w roku szkolnym 2019/2020 oraz w kolejnych latach, w taki sposób aby religia w miarę możliwości wyznaczane były jako pierwsza lub ostatnia lekcja danego dnia”[2].
Zapis ten nie kwestionuje przynależnych dyrektorom szkół kompetencji w zakresie ustalania tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych, które wynikają z ustawy Prawo oświatowe (art. 70, 84 i 110 ustawy Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 r., Dz. U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.). Prezydent Miasta Krakowa został zobowiązany jedynie do przygotowania prawnie dopuszczalnych wytycznych dla dyrektorów szkół. Kategoria „wytyczna” oznacza w języku polskim wskazówkę określającą sposób działania[3], stanowi zatem wyłącznie rekomendację. O zasadności tej interpretacji świadczy także wykorzystanie w uchwale sformułowania, by lekcje religii wyznaczane były „w miarę możliwości” jako pierwsza lub ostatnia lekcja danego dnia. Ta uwaga wydaje się wynikać ze świadomości radnych, że postulowana w uchwale zasada układania planu zajęć może wiązać się z trudnościami organizacyjnymi, które nie zawsze będą mogły zostać rozwiązane. Konkludując, zarzut sformułowany w komunikacie Kurii Metropolitalnej jakoby omawiana uchwała miała kwestionować kompetencje dyrektorów szkół i nauczycieli oraz stała w sprzeczności z porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej uznajemy za niezasadny.